"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci."

Sága Stmívání

24. února 2010 v 16:42 | Akka |  Knížky
V současné době nemůžu o knížkách začít jinak než Stmíváním od nepřekonatelné spisovatelky Stephenie Meyer.


V mém okolí je jím posedlý snad každý - až na mého bratra, který všechny čtyři knížky rád nazývá dost krutými výrazy (což je doufám jenom proto, aby mě naštval ). Už hrozně dlouho se ho snažím přesvědčit, aby si přečetl i knížky, protože filmy se mu líbí. Ovšem film Svítání, který pojednává o světě,kde se přemnožili upíři, ho také láká. No co, je to přece jenom kluk .

Ale zpátky k tématu. Co se týče knížek ze ságy Stmívání, staly se dalo by se říct mou drogou, každou z nich jsem přečetlacelou minimálně desetkrát - a když jsem první dva díly četla poprvé, dokázala jsem se prokousat oběma knížkami za necelých dvacet hodin strávených na trajektu z Řecka. Jenže pak nastal nepříjemný rok čekání, tou dobou totiž ještě nebylo na světě české Zatmění... Kdo tuhle ságu zná, určitě si dovede představit, jaké to bylo mučení. Nakonec jsem se odhodlala a koupila si všechny tři díly si koupila v angličtině - a přečetla jsem je skoro stejně rychle jako v češtině.


Myslím, že snad všichni o Stmívání už někdy slyšeli, a kdo neslyšel o knížkách, určitě už slyšel - nebo ho dokonce viděl - o filmech. Ale pro jistotu:


V prvním dílu ságy, knížkou Stmívání, se do malého městečka Forks ve státě Washington na severozápadě Spojených států přistěhuje za svým otcem Charliem dívka jménem Isabella Swanová. Její rodiče jsou rozvedení, máma Renée se znovu vdala. Vzala si hráče baseballu, Phila Dwyera, a právě proto, že Phil hodně cestuje, se Bella rozhodne žít chvíli se svým otcem. Deštivé Forks je pro ni oproti slunečnému Phoenexu, kde s mámou předtím žila, mírně depresivní. Ale rychle si zvykne, zvlášť, když s ní do školy chodí záhadná rodina Cullenových. Jeden z pěti sourozenců, Edward Cullen, ji z nějakého nepochopitelného důvodu přitahuje a Bella se o něm proto snaží zjistit co nejvíc. Není to pro ni lehké, protože Cullenovi se okolního světa dost straní. V momentě, kdy Edward Bellu zachrání, když se na ni smykem řítí dodávka jejího spolužáka, dojde jí, že Edward asi nebude úplně normální člověk. Ani to už jí ale nezabrání bezhlavě se do něho zamilovat. A když zjistí, že je Edward - a celá jeho adoptivní rodina: rodiče Carlisle a Esme a sourozenci Alices Jasperem a Rosalie s Emmettem - ve skutečnosti upír, místo, aby od něho s křikem utekla, jejich vztah to naopak posílí. Problém nastává, když do města přijde skupina nomádských upírů, z nichž zvlášť jeden, James, touží po Bellině krvi.


Ve druhém dílu, jménem Nový měsíc, si Edward uvědomí, že pro Bellu je jejich vztah velkým nebezpečím. Zatímco Bella se trápí tím, že jako člověk stárne, a Edward jakožto upír zpstane navždy sedmnáctiletým, on se po jejích narozeninách rozhodne odejít a nechat ji, ať žije svůj lidský život tak, jak ho lidé žít mají. Hlavním spouštěcím mechanismem je pro něho jeho bratr Jasper, který se na Bellině oslavě osmnáctin neudrží a když se Bella řízne o papír, zaútočí na ni. Kataftrofa v podobě Belliny smrti je sice zažehnána, ale Jasperův útok má jiné následky. Potom, co Edward Belle v lese za jejím domem řekne, že jejich odchází a že on nechce, aby se k nim připojila, a potom, co zbytek rodiny Cullenových beze stopy zmizí, se Bella psychicky zhroutí. Z deprese jí nakonec vytáhne její indiánský kamarád, Jacob Black, a dokonce to vypadá, že by mezi nimi mohlo být i něco víc. Ale z Jacoba se vlivem genů, které se v jeho jmeni dědí už dlouho, stane vlkodlak. Se dvou smečkou potom Bellu chrání, když se do Forks vrátí družka mrtvího Jamese, Victoria.


Třetí díl, Zatmení, je o Bellině snaze přesvědčit, Edwarda, aby z ní kousnutím udělal také upírku. Edward stále odmítá, protože má utkvělou předtavu, že by tím svou lásku zbavil duše. Navíc se Bella zmítá mezi láskou k Edwardovi a kamarádstvím k Jacobovi. Edward a Jacob jsou jako led a oheň, jsou typickým příkladem tradičního nepřátelství upírů a vlkodlaků. Celou knihu navíc provází Victoriina snaha konečně dosáhnout pomsty. Bella se stále snaží přesvědčit Edwarda, že bude úrp všechny lepší, když ji přemění, ale nakonec zjistí, že je ještě něco, díky čemu se své lidskosti nechce vzdát. Edward svolí, že ji přemění, když si ho napřed vezme, což je pro Bellu nemyslitelná podmínka. Nakonec se dohodnou na složitém kompromisu, totiž že se nejdřív vezmou, potom spolu stráví líbánky - a hlavně svatební noc - v pravém slova smyslu (což Edward napřed odmítá, se slovy že je to pro Bellu až příliš nebezpečné, vzhledem k jeho nadlidské síle), a nakonec že dojde k Belline přeměně. Mezitím ale dorazí Victoria se svou armádou novorozených upírů, a příběh tak dostává mírně akční nádech.


A nakonec čtvrtý díl, Rozbřesk, je rozdělený do tří částí. Bella, Jacob a zase Bella. V první části dojde konečně k dlouho očekávané svatbě. Edward s Bellou odjedou na ostrov Esme a naplní tam své manželství. Jejich líbánky jsou ovšem nečekaně přerušeny, Bella je těhotná. Druhá část je psaná z pohledu Jacoba, který velmi trpí tím, že si Bella nakonec vybrala Edwarda, a chce upírům vyhlásit válku. Podle staré dohody se totiž upíři smí v okolí Forks a indiánské rezervace zdržovat jenom pokud nekousnou člověka, a práve tuto dohodu se Edward chystá porušit tím, že Bellu přemění. Mezitím se Bellas Edwardem vrací domů a Jacob se dozvídá o její "nemoci". Bellino těhotenství je pro ni velmi nebezpečné. Probíhá několikrát rychleji než by normálně mělo a vysává z ní život. Edward se dítěte chce zbavit, ale Bella to odmítá. Ve třetí části, opět psané z pohledu Belly, konečně dojde k její přeměně. Málem se nepodaří, protože Bellu porod její dcery Rennesme málem zabije. Bella ovšem "přežije" a na svůj nový život si zvyká velmi rychle. O jejím dítěti se ale dozví italský upíří vládnoucí rodina, Volturiovi, a vyrazí, aby Cullenovy potrestali za přeměnění malého dítěte, což se v upířím světě trestá smrtí. Cullenovi se spojí s vlky a rozjedou se po světě, aby si sehnali co nejvíce svědků. Chtějí Volturiovy přinutit k tomu, aby se alespoň zastavili a vyslechli si obhajobu, protože malá Rennesme opravdu není to, co si Itaové myslí, že je. A tak se v lesích kolem Forks schyluje k obrovské bitvě...

Myslím, že tahle knížka doopravdy stojí za přečtení, a jakmile se do ní člověk jenom trošku ponoří, trvá to velmi, velmi dlouho, než se zase vynoří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova."