"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci."

Hostitel

4. března 2010 v 17:09 | Akka |  Knížky
Román Hostitel je další dílo mé oblíbené spisovatelky, Stephenie Meyerové. Na svých oficiálních webových strákách knížku popsala jako "science fiction pro lidi, kteří nemají rádi science fiction".

Hlavní hrdinkou příběhu je Poutnice (Wanderer), nebo taky Wanda, duše, která se při svém cestování vesmírem dostala až na Zem. Naše Modrá planeta je v době, kdy sem Poutnice dorazí, úplně ovládána mimozemskými dušemi, parazity, kteří žijí v lidských tělech jako ve svých hostitelích, bez nichž nemohou přežít. Duše jako taková je něco jako stříbrná stonožka, "červ". Když je duše implantována do lidského těla, musí zvítězit nad myslí člověka, jemuž tělo patřilo, a postupně ji úplně vytlačit.
Poutnice ovšem narazí na problém. Melanie, její hostitelka, je totiž jeden z posledních "divokých lidí", kteří na planetě žijí. Až neskutečně dlouho se jí dařilo utíkat vetřelcům. Naše duše, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn, dostane za úkol zjistit, kde se Melanie tak dlouho schovávala, a také to, jestli s ní nebyl ještě nějaký člověk.
Ale protože Melanie věděla, co ji čeká, dokázala Poutnici odolat. Nedokázala před ní ovšem uchránit informace o svém mladším bratrovi, Jamiem, a také o svém příteli, Jaredovi. A tak se stane něco, co ani Melanie, ani Poutnice nečekala. Duše se zamiluje do člověka. Poutnice zpočátku odolává neznámým citům, snaží se začlenit do života na univertitě, kam je přizvána jako hostující profesor. Vyučuje dějiny, ve světě duší je proslulá tím, že procestovala skoro všechny dosud kolonizované planety.
Poutnice se dostane do sporu s Hledačkou, otravnou osůbkou, která má kontrolovat její pokroky ve zjišťování informací o rebelech. Hledačka spolu s Melanií dožene Poutnici až k rozhodnutí setkat se s Léčitelem a zvážit možnost implantace do jiného hostitele. Ale Poutnice naštěstí nemá ráda cesty letadlem, a tak se rozhodne přejet arizonskou poušť autem a dopřát si tak čas na přemýšlení (a také na to užít si chvíle strávené bez Hledačky).
Když ale míjí horu Picacho Peak, najednou jí začnou dávat smysl tajuplné čáry, které Melaniin bláznivý strýček Jeb nakreslil na zadní desky jejich rodinného fotoalba. S jejich pomocí a také s pomocí Melanie, se kterou se Poutnice při své cestě pouští spřátelí, se jim podaří najít Jebův tajný úkryt.
Hostitel byl také popsán jako příběh prvního milostného trojúhelníku, který zahrnuje jenom dvě osoby. Když totiž Poutnice najde Jebův úkryt, najde v něm i Jamieho a Jareda. Jared ji zprvu nenávidí, je pro něho pouhým parazitem, nestvůrou, která mu sebrala jeho dívku. Poutnice si ale nemůže pomoci a do Jareda se zamiluje.
Autorka velmi věrohodně líčí pocity mimozemšťanky, který se dostane do malé skupinky lidí plné nenávisti k jejímu druhu, a neuvěřitelně poutavě popisuje i její vztah k příbuzným a přátelům své hostitelky. Tuto knížku bych určitě doporučila všem, komu se alespoň trochu líbily příběhy Belly a Edwarda v knížce Stmívání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anne Anne | E-mail | 22. ledna 2014 v 23:30 | Reagovat

Tak jsem se dostala az sem, jak jsi mi o tom prekladu povidala, koukam, ze je to pravda :-P mne osobne hostitel jako film chytil za srdce a po precteni teto recenze koukam, ze je kniha docela stejna- uz se tesim na precteni, mrknu se v knihovne ;-) 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova."