"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci."

„Práce od nás vzdaluje tři velká zla: nudu, neřest a nouzi.“

11. března 2010 v 15:21 | Akka |  Jednoráz.
Další školní práce, tentokrát je to úvaha na citát francouzského psvícenského filosofa Voltaira.

"Práce od nás vzdaluje tři velká zla: nudu, neřest a nouzi." - Voltaire

Osnova:
I. Tři 'N'
II.
1) Nuda
2) Neřest
3) Nouze
III. Význam práce pro život

Nevím, jak zněla tato věta v originále, ale mě velmi zaujalo, jak se v její druhé části zajímavě spojují tři stejná písmena. A přestože Voltaire ji pronesl před hodně dlouhou dobou, má podle mého názoru stále co říci všem obyvatelům planety Země.
Co je to nuda? Znamená to nedostatek zábavy či zaměstnání? Nebo má toto slovo nějaký hlubší smysl? Zamysleme se tedy nad tím, co to vůbec ta nuda je. Domnívám se, že to musí být neschopnost najít si vyhovující činnost, která by nás uspokojila, čili práci nebo zábavu. V nejlepším případě je pro nás zábavou naše práce.
Zájem o práci, kterou vykonáváme, posiluje naše charakterové vlastnosti, takže tolik nepodléháme zbytečným zlozvykům. Je přece dobře známo, že lidé, kteří ztratí na delší dobu zaměstnání, hledají posléze vyplnění svého volného času, kterého mají najednou příliš mnoho, hrou různých hazardních her a podobných věcí.
Návštěva heren a všech možných jiných zábavních zařízení nutně musí vést k nedostatku peněz, a pokud je člověk stále nezaměstnaný, je tu potom těžká pomoc. Takoví lidé si dle mého názoru velmi rychle zvyknout na tento styl života a potom velmi těžko hledají takové zaměstnání, ve kterém by vydrželi.
Myslím, že mrzutost mnoha starých lidí dost často pramení z toho, že už nestačí na činnosti, které byli zvyklí celý život vykonávat, ať už to znamená docházet do zaměstnání nebo třeba udržovat domácnost v chodu a v pořádku. U těchto lidí už práce nevzdaluje ani pocit zbytečnosti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anne Anne | E-mail | 22. ledna 2014 v 22:58 | Reagovat

Ty.. :'( recnicke otazky.. :-( -_-
Proste v uvaze chybi a protoze stoprocentne je uvaha, mely by tam byt.
Libi se mi, jak jsi jej zacala rozebirat. Ja bych popripade jeste pridala rozsireni - ze je toho pritom tolik, co by mohl clovek delat, jen si to v dane chvili neuvedomuje, neumi se koukat kolem sebe.
Vezmi si me- jsem uz skoro tyden doma, mám uklizeno, prestaveny pokoj, dopsane ucivo, prevlecene postele, napsanou soutezni basen + k tomu dalsi tri, naucila jsem se nazpameti tri pisnicky.. Proste se snazim delat cokoliv, jen abych se nenudila tak, ze by mi preskocilo jako nekterym dotycnym, kteri z "nudy prosi o otazku" na ask.fm.. O_O  :-? Rozvila bych to proste dal. :-P
Ja kdyz mám psat uvahu ci esej, popisu dvě a pul A4.. :-D ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova."