"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci."

Symboly v Krysaři od Viktora Dyka

25. března 2010 v 15:42 | Akka |  Jednoráz.
Krátká slohovka z češtiny, je to esej

Symboly v Krysaři

Všechna literární díla Viktora Dyka jsou založena na symbolech, takže se není čemu divit, že i tato novela je jich plná.
Podle mého názoru je hlavní myšlenkou Krysaře, že město zaplavené krysami představuje v podstatě svět plný lidské špatnosti. Krysy trápící město Hammeln potom představují různé špatné lidské vlastnosti. Je třeba se jich zbavit, a proto městští radní souhlasí s přemrštěnými požadavky krysaře, totiž jediné osoby, která je od těchto špatností může osvobodit. A když krysař zbaví město krys, jako by se jeho obyvatelé sami stávali krysami, nechtějí mu totiž vyplatit slíbenou odměnu. Krysař-zachránce se tedy během krátké chvíle najednou změní v krysaře-vyvrhele. Jakmile se dozví, že mu radní slíbenou odměnu odmítají vyplatit, stává se z něho manipulátor, který vlastně ovládá celé město.
Mystická postava krysaře po setkání s krásnou Agnes zatouží po lidském citu a rozhodne se vzdát své moci nad městem. Uprostřed zkaženého města ho udrží její krása a láska i přes to, že krysařovi hned při prvním setkání řekne, že má milence, se kterým čeká dítě. Ani krásná Agnes tedy není výjimkou mezi ostatními, chová se stejně jako oni, její líbeznost neznamená nezkaženost. To krysaře utvrdí v názoru, že celé město je nenapravitelně ztracené, a rozhodne se poprvé zahrát na svou píšťalku - symbol své moci - z plných plic a omámit tak nejenom krysy, ale i lidi.
Všichni obyvatelé města, včetně těch nejmenších, znají pověst o zemi sedmihradské, která se rozkládá za temnou propastí vrchu Koppel. Vidina štěstí, které jim tato země údajně slibuje, je neodolatelně přitahuje. Chtějí se přiblížit výšinám, a zemi sedmihradskou považují za symbol bezstarostnosti. Krysař zklamán Agnes odvádí pomocí kouzelné píšťalky lidi do propasti, protože chce zbavit svět zla, aby uvolnil cestu dobrým lidským vztahům. Rybář Jörgen, nechápavý a prostý člověk řídící se přirozenými instinkty a chápající vše vždy s jednodenním zpožděním, se druhý den po zkáze města při své cestě na vrchol hory Koppel zastaví, když slyší nářek opuštěného hladového dítěte a pochopí, že se o něho musí postarat. Nevinné dítě a jeho zachránce se tak stávají symbolem nového světa plného naděje. Jeho prostor je ovšem třeba naplnit nesobeckou láskou.
Domnívám se, že tato novela je postavena na velmi ušlechtilé myšlence. Svět, ve kterém žijeme, by byl jistě mnohem příjemnějším a hezčím místem, kdybychom o ní jenom nečetli, ale snažili se ji i uplatňovat v každodenním životě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anne Anne | E-mail | 22. ledna 2014 v 22:48 | Reagovat

Nemam slov.. Opravdu dobra esej.
Ale.. Co ty recnicke otazky? :-P Ja vim, ja vim, jsem na ne vysazena, podle mne tam proste MUSI byt :-P :-D
Rekla bych, ze ti tam chybi jeste jeden symbol - sama pistalka neni jenom symbolem krysarovy moci.
Je symbolem veci, ktera zlepsuje zivot vsem okolo nas, ale jednim razem se muze obratit ve smrtici zbran, coz se nakonec stalo ( v realite to muze byt napr.jaderna elektrarna, roboti..)
Urcitym symbolem jsou i sny, ktere se zdaji radnimu, krejciri a... Truhlari, tusim. - saty se zmeni v rubase, postele v rakve.. A celym snem provazi krysar.
- v tomhle vidim symbol predzvesti zkazy. Tem, kteri se po "odkryseni" samy stali krysami, se zjevi jeho rozhodnuti, byli varovani. Presto nezaplatili. Brali to jako blahovy sen a pak trpeli.
Tak to je i v soucasnosti - nebereme na vedomi zavazna varovani o skutecnostech, ktera nas mohou zabit.

2 WaclawY WaclawY | E-mail | 18. ledna 2017 v 8:44 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na akkasworld.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova."