"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci."

Téma týdne: Víra

24. dubna 2010 v 11:28 | Akka |  Tak různě...

Víra

Jsou to jen čtyři písmena. A ještě k tomu zdánlivě náhodně uspořádaná. To je vlastně každé slovo, když je napsané; pár čáreček zvláštně seřazených a tvarovaných tak, že člověku dávají smysl. A navíc je lze různě kombinovat.


Když například vezmeme právě slovo víra, vyměníme tři písmena a jedno odebereme, vznikne nám slovo bůh. A nebo také Bůh. Čímž se dostáváme přímo k jádru věci a z obecného abstraktního pojmu se stává jiný, sice také abstraktní pojem, ale dá-li se to tak říct, mnohem konkrétnější. Nebo snad méně obecný?

Každý, kdo dával chvíli při hodině češtiny - gramatiky pozor, jistě ví, že napíšeme-li slovo bůh s velkým B, přestane znamenat jakéhokoliv boha či bůžka, ale už mu zůstane jenom jeden význam - jediný Bůh.

V jiném předmětu, třeba v občanské nauce nebo později v základech společenských věd, případně v hodinách náboženství, se dozvíme, že monoteistických náboženství je docela hodně. Když pomineme křesťanství, o kterém ví každé malé dítě, že nemá boha zlata ani boha vody, natož plodnosti, ale že všechny tyto bohy vlastně ztělesňuje jediná osoba - Bůh s velkým B. Dalším monoteistickým náboženstvím je poslední dobou hodně výrazný islám, židovství má také jednoho Boha.

Podobně bychom si se slovy víra - bůh - Bůh mohli hrát klidně do nekonečna. Ale kdybychom se chtěli dostat o něco dál, mohli bychom například přejít k otázce ateismu.

Nejsem si tak úplně jistá, co přesně pojem ateismus vyjadřuje. Podle předpony a- bych tipovala, že člověk, který je ateistou, nevěří v žádnou vyšší bytost, ať už by to byl bůh anebo Bůh. Ale na druhou stranu, co kdyby nevěřil v nějakou vyšší bytost, nýbrž pouze v určitou vyšší sílu? V nějakou substanci či entitu, která určuje lidský život a utváří jeho osud? Je takový člověk potom ateista?

Ale na tom třeba ani nezáleží...

Myslím, že nejdůležitější ze všeho je to, v jaké žijeme době, a že slovo ateismus vůbec existuje. Ještě jednou odkážu na školu, tentokrát na hodiny dějepisu. Vzpomínáte si, že jste se určitě někdy učili také něco o tom, jak byl v Evropě v období středověku utlačovaný a pronásledovaný kdokoliv, kdo se opovážil říct něco proti církvi nebo proti čemukoliv s ní související? Bez ohledu na to, jestli zrovna nějaký panovník vyhlásil svobodu vyznání nebo ne.

Máme obrovské štěstí, že můžeme žít v době, kdy můžeme písmena pospojovat do jednoho krátkého slovíčka VÍRA a kdy nám za to nehrozí trest smrti, bez ohledu na to, co si pod tím slovíčkem představíme.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Scholl girl Scholl girl | Web | 24. dubna 2010 v 12:08 | Reagovat

Ahoj, máš moc pěkný blog. Pokud chceš máš možnost se přihlásit do mé soutěže o nej des. Více podrobností můžeš najít na http://scholl-girl.blog.cz/.

2 co-jak-proc co-jak-proc | E-mail | Web | 24. dubna 2010 v 12:18 | Reagovat

Jééééé. To je nejlepší článek na toto téma co jsem četl. Pěkný blog.

3 Lukáš Lukáš | Web | 24. dubna 2010 v 12:28 | Reagovat

Zdravím. Pěkně napsáno. Vy jste zjevně filosof. A dobrý. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
"Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova."